Ekab idag



EKAB Systemservice finns representerade i 3 länder, Sverige, Finland och Norge.
Totalt 27 personer. Vi sköter service och support på kassor, datorer, applikationer
och headsetsystem. Moderbolaget finns i Linköping, Sverige.
Vi som jobbar i Linköping är:





















Ekabs historia



Ekab startade 1980 som ett företag i kontorsmaskinsbranschen, Ekab Kontorsmaskiner AB.
Ganska snart ändrades inriktningen mot mer elektronik och data. Agenturer för datorer,
datatillbehör och multimediaprodukter blev stöttepelare i verksamheten, tillsammans med
en egen serviceverksamhet som alltid funnits med som en stark del i företaget. 
1998 bildade serviceverksamheten ett eget bolag, Ekab Systemservice AB. År 2002
startades dotterbolag i Finland och Norge. Företaget har idag ett antal stora
uppdrag inom IT-integration, installation, support och service.
Utöver det även en del spännande agenturer inom kommunikationsområdet,
däribland HM Electronics baserat i Kalifornien och Quail Digital från London, England.
Det senaste året omsatte koncernen ca 40 MSEK, vara 25 MSEK i Sverige.
Ekab Systemservice har högsta kreditvärdighet och är ratade trippel-A.




Och så här får ni tag på oss

Post- och besöksadress Sverige:
EKAB Systemservice AB
Molijns Väg 8
S-58941 LINKÖPING
SWEDEN

Telefon: 013 – 36 93 40

Email: info@ekabss.com

Org.nummer 5565495305

Visa EKAB Systemservice Linköping på Google Maps.


Post- och besöksadress Norge:
EKAB Systemservice AS
Bregneveien 4
NO-2007 KJELLER
NORWAY

Telefon: +47 934 09 100
Email: norge@ekabss.com
Hemsida: http://www.ekabss.com/no
Org.nummer 984368577

Visa EKAB Systemservice Norge på Google Maps.


Post- och besöksadress Finland:
EKAB Systemservice Oy
Petikontie 16-18 A
FI-01720 VANTTA
FINLAND

Telefon: +358 400 270 027
Email: finland@ekabss.com
Hemsida: http://www.ekab.fi
FO-nummer 1628332-4

Visa EKAB Systemservice Finland på Google Maps.


Ekonomi Mona Gärdeman mona@ekabss.com
Karin Carlsson karin@ekabss.com
Service och support Peter Linde peter@ekabss.com
Mikael Gustavsson mikael@ekabss.com
Johan Ekvall johan@ekabss.com
Jan Hjert jan@ekabss.com
Jörgen Björk jorgen@ekabss.com
Kristian Björk-Timm kristian@ekabss.com
Meitham Al-Hamed meitham@ekabss.com
Marcus Johansson marcus@ekabss.com
Tobias Eriksson tobias@ekabss.com
Joel Bredberg joel@ekabss.com
Robin Jonsson robin@ekabss.com